2012. június 1., péntek

Könyvmoly – George Orwell: 1984


Az 1949 –ben íródott mű a jövőbe, azaz 1984 –be kalauzol el bennünket, egy komor diktatórikus világábrázolás keretében, ahol Anglia hétköznapjainak lehetünk szemtanúi, a főszereplő, Winston Smith látásmódján keresztül. A könyv eredeti címe „Az utolsó ember Európában” lett volna, mivel Winston az egyetlen, akinek felnyílik a szeme és átlátja mi is történik valójában a világban.

Winston Smith abban a balszerencsében részesül, hogy öntudatra ébred. Mivel a titkosrendőrség mindenhol jelen van és az állampolgárok nem bízhatnak egymásban, mert már a gyerekeket is a szüleik feljelentésére nevelik, kénytelen gondolatait nehezen beszerzett naplójába írni. Ám ez sem egyszerű feladat, mivel minden lakásba teleképek vannak beszerelve, amin keresztül folytonosan, de lehet, csak véletlenszerűen ellenőrzik a lakosokat. Winston képes az életét is kockáztatni, hogy gondolatait pappírra vesse, melyek egyre fojtogatóbban hatnak elméjére, kényszeresen keresi az ellenség között a társat, akivel megoszthatja gondolatait és fokozatosan rántja le a leplet a hatalom álcáiról szemünk láttára. Az öntudatra ébredés hamarosan élet-halál harccá válik, melyet csak tovább bonyolít egy szerelmi szál, melynek érvényesüléséhez a rendszer kifinomult eszközeit kell kijátszania a párnak.
A történet önmagában nem jelente tartalmas élményt, ha mindazt az író nem foglalta volna mesterien megszerkesztett keretek közé.
Bolygónkat három diktatórikus hatalom osztotta fel, az egyik Óceánia, melynek ideológiája az Angszoc, azaz angol szocializmus (itt játszódik a regény); másik hatalomként Eurázsia, harmadikként pedig Kelet-Ázsia szerepel. A három hatalom folytonos háborúban áll egymással, de hogy ki-kinek az oldalán harcol, az folytonosan változik, de ezt teszik úgy a nagyhatalmak, hogy lakosságukkal elhitetik: mindvégig azzal az országgal álltak hadiállapotban.
Az angol diktatúrát négy minisztérium vezérli: a Béke-minisztérium feladata a hadügy; a Szeretet-minisztérium kínvallatással, a titkosrendőrség megszervezésében látja el feladatát; az Igazság-minisztérium a mindennapi hazugságok kreálásával, az újságok meghamisításával foglalkozik akár visszamenőlegesen is; a Bőség-minisztérium pedig az éheztetéséről, a szükségleti cikkek hiányáról gondoskodik.

Mindenek felett a Nagy Testvér áll, akiről nem tudni, hogy valós vagy fiktív személyként van e jelen, de a regény előre haladtával az olvasó átláthatja a diktatórikus rendszer kifinomult igazgatási rendszerét, aminek révén eldöntheti maga, mi igaz és mi hamis.
A regény hihetetlen precizitással építi fel a történeti szálat, ebben a végletekig kidolgozott félig fiktív, félig pedig történelmi világban. Orwell a legapróbb részletekig kidolgozta a tökéletes diktatórikus rendszer felépítését és ideológiáját. Az emberek megvezetése, félelemben tartása és butítása, az újbeszél nyelv kialakítása, mely megfoszt minden felesleges szótól és kifejezési lehetőségtől, vagy a gyűlölet perce, amikor a Párt ellenségeire kell kivetítenie az embereknek haragjukat, mind-mind apró elemét adják egy tökélyre csiszolt futurisztikus diktatúrának.

Orwell egy a zsenialitás határát súroló regényben engedi olvasóját betekinteni a mindennapi kilátástalannak tűnő küzdelmekbe egy olyan egyén részéről, aki a gondolkodással lett megátkozva ebben az önkényuralmi rendszerben. A részletekbe menően kidolgozott államvezetés, eszközeik, hazugságaik még túl életszerűvé és hitelessé is teszik a könyvet, a benne szereplő ideológia és technikai eszközök pedig rémálmainkban fognak kísérteni bennünket.

A könyv az alábbi linken ingyenesen letölthető e-book formában a Magyar Elektronikus Könyvtárból: Katt! 

Zerko
 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése