A beszédes cím mögött más húzódik meg, mint amit közölni kívánna, hisz egyaránt szól a férfiak számára és gyakorlatilag teljesen általános érvényű buddhista gondolatokat és életszemléletet tömörít magába Tendzin Gyaco üzenete, attól a pár, kimondottan a nők számára célzott tanácsoktól eltekintve.
Megvallom az igazat, hogy minden vonzalmam a buddhizmus irányába ellenére sem vagyok kibékülve a XIV. dalai lámával, méghozzá azért mert több kötetét is elolvasva, csupa közhelyes és felszínes gondolatokat rejtenek azok csupán, más-más mesterek kiadványai, lényegesen jobb meglátásokat, a problémák helyesebb megközelítését és magvasabb gondolatokat tartalmaznak. A XIV. láma szerepe inkább a száműzetéséből kezdeményezett politikai és vallási nyitásban értékelődik fel, a buddhizmus hirdetésében egyfajta marketing arcként van jelen, mintsem annak filozófiájának kifejtésében, mindenesetre a XXI. századra gyakorolt hatása elvitathatatlan a komoly reform kezdeményezéseinek köszönhetően, mint például a tudomány irányába történő nyitás, hogy szerzeteseit laborkörülmények között vessék alá kutatásoknak, hogy feltárják a buddhista filozófiák, az emberi elmére, majd onnan tovább terjedve, a szervezetre gyakorolt jótékony hatásait.
Ebből következik, hogy ezt a kötetet kifejezetten azok számára lehet ajánlani, akik még egyetlen a témához kapcsolódó könyvet sem forgattak kezükben és nem mélyültek még el a buddhista életszemlélet rejtelmeiben, számukra egy tökéletes bevezető lehet egy minimális alapozáshoz, hogy az életet más szemszögből, a nyugati felfogástól merőben eltérő, kiegyensúlyozottabb és egészségesebb értelmezéssel közelítsék meg. A levelezés formájában készített interjú, a gyakorlott gondolkodó számára felszínes válaszok mellett, akadnak azért kifejezetten érdekes megközelítések is. Igazából pont ez a legnagyobb problémám, hogy a láma fejtegetései nélkülöznek minden a vallásra jellemző szemléltetést és mélyebb elgondolásokat, viccet félre téve egy Müller Péter kötettel jobban jár az ember, ha bárminemű az élet igazi értékeinek a felfedezésére, a lelki bonyodalmak feloldásának kulcsát keresné a szemléletváltásban, pedig az írót miszticizmusa végett nem kifejezetten kedvelem, annak ellenére sem, hogy kifejezetten jó gondolatokkal bír.
Kulcsát, de persze a zár maga az ember, ezt a kulcsot pedig elforgatni nem csak veszedelmes sokak esetében - mert mélyen eltemetett dolgokat is felszabadíthat, ami hirtelenjében csak terhesebbé teszi az élethelyzetet -, hanem hatalmas erő is kell hozzá, hogy a változás mezsgyéjére lépjen az egyén, főleg mellőzve a gyakorta jellemző önámítást, miközben puszta szeszélyként éli csak ki a tanok forgatását. Éppen ezért ajánlom bátran azoknak, de azoknak, akik még nem mélyültek el a buddhista filozófiában, mert egy könnyen emészthető és felfogható bevezetést nyújt, egy a vallások körében roppant egyedülálló - főképp azért, mert társadalmi viszonyoktól függetlenül, a hétköznapi élettel foglalkozik, a lelki mélységekkel és a felmerülő problémák gyakorlatias leküzdésével - életszemléletbe, ami férfiaknak és nőknek egyaránt szól, és még kisebb érdekességekkel is tűzdelve van a láma életútjával és Tibet történelmével kapcsolatban, de hosszabb-rövidebb ideig a nők helyzetére is fókuszál a társadalmi helyzetüket és a buddhizmusban betöltött szerepüket boncolgatva, mert szerepük elvitathatatlan a világban.
Mindenesetre meg kell jegyezni, és főleg a nők részéről érkezett bírálat ebben a tekintetben, hogy az írónő levelei jelentősen eltúlzottak és feminista megközelítést takarnak, a dalai láma viszont ügyesen és diplomatikusan kerülgeti az alkalmanként felforrósodó kását, miközben a válaszadást sem veszíti szem elöl, de ebből az interjúból eleve nem is születhetett volna tartalmas dolog, kapásból a megközelítés hibádzik. A keleti filozófiával ismerkedők számára továbbra is inkább ezt a kiváló kötetet ajánlanám, ami közérthetően, sallangmentesen feszegeti az élet nagy kérdéseit és vezeti be az olvasót egy teljesen más szemléletbe a válaszaival.
Zerko
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése