Nem én hagytam el a kukkert, hanem a Zen Studios döntött úgy, hogy elég a sorszámozásból a legendás flipper sorozatának címében, ami találóra sikerült, mert az FX3-hoz képest inkább visszalépések tapasztalhatóak, de legalább drágán mérik.
Nem egy szerencsés elgondolás a számozás elhagyása a flipperasztalaival nagy hírnevet szerző magyar stúdió részéről, mert akiknél nem kiemelt helyen szerepel ez a műfaj a játéklistájukon, azokat megzavarhatja a cím rebootolása, és mint utána olvasgattam, valóban akadnak, akik megkeveredtek, hogy ez a legújabb generációs Zen Pinballt takarná, esélyesen ebből a maréknyi emberből fog állni, akik vásárolnak asztalokat erre a verzióra, és ez nem egy szkeptikus jóslat, hanem a régi asztalok birtokosai akár a kályhába is dobálhatják azt a pénzt és legfeljebb az újabb, csak erre a verzióra megjelenő asztalok kelthetik fel az érdeklődésüket, mint az esetemben is, de mindjárt említek példát arra, hogy ettől is könnyedén el lehet tántorodni.
A Pinball FX elődjeihez hasonlóan ingyenesen letölthető, és egyben egy roppant tartalmas demóként is funkciónál, ugyanis az FX3-nál ingyenesen bezsebelhető Sorcerer’s Lair és Williams Fish Tale asztalok mellé, már a Wild West Rampage teljes verziója is jár, tehát, ha másért nem is, de ezekért érdemes letölteni annak, akinek az elődje kimaradt volna. Ilyenkor szokott jönni a javított grafika, szebb effektek és jobb fizika szöveg, de őszintén megvallva, ez csak a fejlesztő honlapján fellelhető marketing szöveg, mert több óra játék után sem tudtam különbségre bukkanni, pedig a Sorcerer’s Lairrel felváltva játszottam a két verziót. Furcsa dolog, így hát nekiestem összehasonlító videókat és véleményeket keresgélni más-más asztalokhoz is, melyek ugyanerre jutottak minden platform esetében, annak ellenére, hogy nem egy flipper játék lesz, ami kifüstöli a videokártyát a PS4-ből. Szerintem inkább visszalépés tapasztalható, mert nekem jobban tetszettek az FX3 bevilágításai és a színek is egy árnyalattal élénkebbek, de tulajdonképpen az újabb generációs masinák becélzása magyarázza a létrejöttét az FX-nek, hogy 4K-ban és ray-tracinggel pattogjon a golyó, ez pedig olyan csuda jól sikerült, hogy hátrányára vált a játéknak. Hm. Hitetlenkedés, értetlenkedés, mondom ezt nehéz felfogni, pedig saját szememmel látom, megint keresgélés cikkek és összehasonlítások után, valóban, nem kizárólagosan ízlés kérdése a megállapítás, mert sokaknak nem tetszik, hogy sötétebbek az FX asztalai. A különbség meg csak annyira szembeötlő, hogy az új verziót elindítva, egyből rácsodálkoztam, pedig már vagy két éve nem játszottam azzal az asztallal.
A fizikát egy tökéletesen működő flipper játék esetében kár firtatni, mert szerintem a legnagyobb fanatikusok se érezhetnek különbséget, legfeljebb a fejlesztők vannak birtokában annak, hogy mibe is piszkáltak bele (mondjuk abba, hogy a golyó megakad a semmiben és áll a levegőben, de nyilván ez még korai bug, ami javítva lesz). De hát akkor minek is az FX? Hát, ugye 4K meg sötétmód… Állítólag egy új grafikus motorra került minden, és ezentúl csak az új verzióhoz érkeznek új asztalok, a premierre kaptunk is pár darabot, amiből egyből a Garfieldot próbáltam ki, ugyanis az FX letöltése után kifejezetten hosszú időre nyerünk egy trial verziót is, ami a korábbiakkal ellentétben nem két percig engedi pattogtatni a golyót, hanem komplett játszmákat nyomhatunk, akár több tucatot is az egy napra kiterjedő Pinball Pass révén. Ez egy kifejezetten pozitív dolog, hogy alaposabban kipróbálhatóvá váltak az asztalok, viszont - és most fogják lelőni ezt a szisztémát -, éppen elegendő is arra, hogy a Garfielddal ki is játszottam magam a két tucat játszmával, de hát ennek egyik oka abban rejlik, hogy nem a legjobbra sikeredett, elég fantáziátlan, szépnek sem szép ezzel az animációs sorozat megközelítéssel és a kidolgozatlanságával, inkább csak jópofa az egész, de legalább drágán mérik.
Az asztal és a prezentáció is szoros hasonlóságban áll a Family Guy stílusával, mégis fényévekkel elmarad tőle, mind az asztal felépítésében, kidolgozottságában és látványával csalódást okozott, egy teljesen középszerű formában tálalták a téma feldolgozását, úgyhogy sok késztetést nem éreztem arra, hogy az 1.900 forintos összeget kifizessem érte. Az FX3 ismerői itt felkaphatják a fejüket, mert ugye régebben 3-4 asztal volt egybecsomagolva 3.500 forintos áron (persze a premier ár magasabb lehetett, de ha a dupláját veszem, még akkor is súlyos áremelés van), akciókban kínálták 1.500 forintért az akár négy asztalt is, ezúttal egyetlen darabot mérnek még leárazva is 1.300 forintos áron, ami jelentős drágulást jelent, annak ellenére is, hogy ez nem egy tetemes összeg… még, mert várd meg a következőt.
Akadt még egy asztal, amit az Addams Family filmek kedvelése végett kifejezetten vártam, a Wednesday sorozat kapcsán még aktualitást is nyert az adaptáció, ráadásul pont a kiváló, kilencvenes évek első felében mozikba került filmek alapján, egyetlen gond volt csupán, hogy ez Williams Pinball formában jelent meg, amit nagyon nem kedvelek a sajátos, egyben klasszikus játékmenete végett, jó ha egy percig fenn tudjuk tartani a golyót az asztalon, gyakorlatilag remek teret biztosítva a villámjátékoknak és szitkozódásoknak, ha éppen a kevés időnket összekötnénk némi bosszankodással. Ennek ellenére is azt mondom, hogy ez egy kiválóan eltalált adaptálás, remekül ragadták meg a film esszenciáját és kiváló asztalt fabrikáltak belőle, csakhogy ez nem a Zen Studios munkásságát dicséri, mert csupán átültették az eredeti játéktermi asztalt. Szívesebben láttam volna ugyanilyen színvonalon egy modern változatot, bár a Garfieldtól még borsósabban mérik a 3.500 forintos árcímkével.
És akkor mi a helyzet a régi asztalokkal? Mint a korábbi FX-ek esetében is, fokozatosan kerülnek át az újabb verzióra. Az árcímkéket látva, azért felmerült bennem a kérdés, hogy csak-csak nem kell újra megvásárolni az egyszer már kifizetett asztalokat? Erről meggyőződni nem tudtam, mert amiket megvettem, a Bethesda Pinball (Fallout, Doom, Skyrim), az Aliens vs. Predator asztalok és a Fox rajzfilmes adaptációk (Family Guy, Archer, Amerikai fater, Bob burgerfalodája) még nem elérhetőek az új verzióban, így utána olvastam, hogy mi a helyzet valójában. Hát de, újra kell vásárolni minden egyes asztalt, ha megnyerőnek találjuk ezt a visszalépést. De lehet bérelni is előfizetéses rendszerben (viszont ebben a csomagban nem mindegyik szerepel), a szolgáltatás alapú elgondolással karöltve pedig megjelentek a mikrotranzakciók is.
Mondjunk már valami előnyöset is az FX javára! Végre kapott egy normális ranglistát (bár, inkább azt nem értem, hogy hol volt idáig) és vannak különféle, az asztalokon elért eredmények alapján feloldható digitális jutalom tárgyak, amik a polcra kerülnek. Az új flipperasztalos menü egészen pofás lett a háttérben a polcokon sorakozó, feloldott jutalmakkal, viszont a mesterkélten retró hatású zenével nem sikerült megbékélnem. Mindezek tudatában, annak is utána olvasgattam, hogy milyen fogadtatásban részesült az újabb kiadás. Hát, a magas árak, az üzleti modell és a szebb helyett, csúnyább asztalok, nem csak számomra volt ellenszenves, hanem általános a közfelháborodás tőlünk nyugatra és keletre egyaránt, belefutottam egy, az FX3 nagy rajongójának véleményébe is, aki 90+ asztalt vásárolt arra a verzióra, már csak azért is mert támogatta a stúdiót a remek munkájukért, de ezzel az új verzióval nagyon nincs megelégedve a fent említett okokból kifolyólag. Belefutottam egy Zen interjúba is, vélekedésük szerint egy „gyűlölet kampány” zajlik ellenük… nem tudom. Én a temérdek vélekedést olvasgatva, kizárólag szilárd érvelésekkel alátámasztott és normális hangnemű kritikákat olvastam, melyek a hibákra és a nem tetszésekre mutatnak rá. És az árazás. A régi asztalok újravásárlásán felül, az ember sokat nem mélázik azon, hogy ha nem number one műfaj nála a flipper, akkor egyetlen darab 3.500 forintért mért flipperasztalt vegyen meg, vagy a Resident Evil 2 remake-et, esetleg rádobom a Garfieldnak az árát és bundle-ban megkapom a harmadik részt is. Vagy olcsóbban megkapom a Detroit Become Human Digital Deluxe kiadást, ami tartalmazza a Heavy Raint is, mint egyetlen asztal ára. Idővel, persze majd lejjebb kúszik a cédulán szereplő összeg, mindenesetre van mit furcsálni, és nem csak magyar viszonylatban, mert az elsődleges piacnak számító nyugati régiókban sincs kolbászból a kerítés.
Aki beruházott az FX3 asztalaira, a fanatikus kivételektől eltekintve, úgyis annál fog maradni, az FX letöltésének három okból van értelme: egyfelől ha szeretnénk három ingyen asztalt, plusz némi trialt, másfelől az újabb asztalokért lehet a két verziót párhuzamosan futtatni, harmadrészt az újonnan becsatlakozóknak kínál egy lehetőséget, és valójában bennük rejlik a vásárlói potenciál, hogy a régi asztalokra is szemet vetnek. Csak az a bökkenő, hogy ha nem szemeltek ki újabb flippereket is, akkor szintén jobban járnak az FX 3-mal.
Műfaj: flipper
Megjelenés: 2023. (PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S, Nintendo Switch, PC)
Fejlesztő: Zen Studios
Kiadó: Zen Studios
Zerko
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése